פיסול מצבות ואנדרטאות

אחת הדרכים הויזואליות והנעימות לעין לזכרונו של אדם היא מצבה מפוסלת. 

איש מאיתנו איננו חי לנצח, והמוות של הקרובים אלינו, עם תחושת הכאב הגדולה והעצב שבדבר, הוא חלק מהחיים שלנו. אך כמו בתחומי חיים אחרים בדורנו, גם במנהגי הקבורה יש יותר פתיחות, פחות רשמיות וגם יותר מקום ליצירתיות. מצבות ואנדרטאות הן ציון עבור מי שנשאר בחיים, הדרך שלנו להנציח את האדם שכבר לא איתנו. אנדרטה או מצבה היא דרך ויזואלית ומוחשית לזכור את הנפטר, ומקום מוחשי להגיע אליו לבקר.

פיסול מצבות וכן פיסול אנדרטאות איננו מתייחס אך ורק לצורת המצבה, אלא גם לסוג וצבע האבן וכן לבחירת האותיות והמילים שייכתבו על המצבה, אשר אמורות לספר משהו על מי שחי חיים מלאים. את היצירתיות שבבניית מצבות ניתן לראות מתהווה בשנים האחרונות והיא מעניקה מענה להנצחה ייחודית. מי שמקים את המצבות האלה הם אמנים בפיסול באבן המתמחים בדיוק בנושא זה.

יש לא מעט סיבות להעדיף מצבה או אנדרטה מפוסלת ומעוצבת:

הנצחה ייחודית עבור אהוב שהלך לעולמו. להבדיל ממצבה סטנדרטית, מצבה מפוסלת ומעוצבת מחברת אותנו אל הזכרונות המיוחדים עם אדם זה.
האפשרות לסגור מעגל, כחלק מתחושת הריפוי, כאשר אנו מחליטים על צורת המצבה או האנדרטה והמילים הכתובות בה.
הרגשה של עשייה עבור הנפטר ושיתוף גם במותו של אדם ולא רק בחייו.
מקום שיהיה לנו נעים לבקר בו ולא עוד אבן כמו שאר המצבות הסטנדרטיות. מקום אשר יזכיר לנו רגעים יותר נעימים במהלך חייו של מי שהלך לעולמו.

 

בשעת כאב בה קרוב הולך לעולמו או לחילופין זמן מה לאחר מכן להנצחתו, מצבות ואנדרטאות נועדו לכך. אלו, נועדו להעביר את המסר הגשמי כמו גם הרוחני שאותו הם ירצו להשאיר לאחר פטירתו. בשעת הצער והכאב עם הידיעה המרה, תכנון ההלוויה, השבעה וכל שאר הדברים מסביב רבים נוטים להתבלבל ולהיכנס ללחץ מכיוון שאינם בקיאים בכל התהליך וחוששים שלא יספיקו להכין את הכל כראוי למעמד. במאמר זה נכתוב בקצרה על סוגי האבן מהן עשויות מצבות.
 

מצבות ואנדרטאות – סוגי האבן של המצבה

בבואנו לבחירת המצבה בה נרצה לטמון את יקירנו ישנם כמה משתנים כגון התקציב העומד לרשותנו, מראה האבן ועיצובה, הכיתוב על המצבה וכל אלו מתקשרים כמובן לבחירת סוג האבן ממנה תהיה בנויה המצבה. בארץ ישנם שלושה סוגי אבן מהם עשויה המצבה אשר יותר נפוצים ונפרט כאן בקצרה על שלושתם:
• אבן חברון: הנפוצה ביותר מבין סוגי האבנים וכמו כן גם הזולה שבהן. בעלת צבע קרמי בגוונים בהירים.
 
• שיש טורקי: אבן יוקרתית, עמידה וחזקה יותר בגוונים כחולים – אפורים.
 
• גרניט: מגיעה בדרך כלל בשלושה צבעים לבחירה – אדום/שחור ואפור. העמידה והחזקה מבין האבנים, אך עם זאת היקרה והיוקרתית ביותר. 
כמה עצות מועילות
• אל תילחצו, אמנם מצבות ואנדרטאות לוקח מעט זמן להכין ואל תקבלו החלטות פזיזות. בעבודה עם אנשי המקצוע הנכונים העבודה תתבצע בזמן קצר אבל כך שלא תיפגע איכות העבודה. 
 
• חשוב שתבדקו שלחברה איתה תרצו לעבוד יש רישיון בנית מצבה מטעם "חברא קדישא", ללא היתר שכזה לא תוכלו להקים אותה בבית קברות יהודי.
 
• לבסוף, בימינו, עידן האינטרנט והרשתות החברתיות, תוכלו לקבל עצות, לקרוא ביקורות ולראות דוגמאות של עבודות אותן ביצעה החברה.
 
אנחנו כאן בשבילכם
חברת 'אדם ואבן'  נוסדה ומנוהל על ידי רוני קורש לפני למעלה מ – 19 שנים. רוני נכנס לעולם של מצבות ואנדרטאות לאחר מות אביו. לפני כן רוני חי את עולם האומנות כפסל, מעצב תכשיטים, צייר ויוצר אומנות שימושית. לחברה ניסיון רב בעיצוב ובניית מצבות מיוחדות תוך כדי ליווי אישי של המשפחה וייעוץ בזמן התקופה הקשה. אל תהססו לפנות אלינו בכל שאלה ואנו נשמח לעמוד לרשותכם. משתתפים בצערכם.
'אדם ואבן',
 

יצירת קשר

השאר/י את פרטיך ונחזור אליך בהקדם האפשרי