חידוש מצבות

מצבה שהוזנחה שנים ארוכות עלולה להיות מלוכלכת, סדוקה או אף שבורה. חידוש מצבות יכול לשנות את המצב. 

מצבות העומדות בבית העלמין שנים ארוכות נוטות להנזק מסיבות שונות, כמו פגעי מזג האוויר, ליכלוך או נדידת קרקע. כאשר באים מבקרים אל חלקת הקבר, הוא נראה מוזנח ועזוב, ולא ניתן להבחין ביופיה של המצבה או בכיתוב עליה. באופן מצער, קיימות מצבות רבות בבתי הקברות בארץ, אשר הגיעו למצב של הרס, שחיקה או חוסר יציבות וזאת עקב הזנחה של שנים. אם המצבה של יקיריכם היא אחת מאותן מצבות, עדיין לא מאוחר מידי, וניתן להזמין את שירותיה של חברת חידוש מצבות, על מנת לשפץ את חלקת הקבר, לנקות אותה ולטפל בה כמו שצריך.

ניקוי של מצבה שלא טופחה זה שנים נעשה ע"י חומרים מיוחדים הפועלים על מנת להבהיר כתמים וסימני ליכלוך על המצבה. במקרים מסויימים יש צורך בליטוש השכבה החיצונית, על מנת להסיר כתמים בולטים, ולהביא את האבן למצבה הקודם. בנוסף, החברה תוכל לנקות את כל חלקת הקבר, את המצבה וסביבתה ולדאוג לעבודות הגינון. אם יש צורך בכך, יתוקן או יוחלף גם הכיתוב על המצבה.

פעמים רבות נתקלים בבית העלמין במצבות אבן סדוקות או שיש בהן שברים, והן נראות מוזנחות וחסרות תקנה, אולם גם במקרים אלה, טיפול מקצועי יכול לשנות את המצב, ולא תמיד יהיה צורך להחליף את המצבה. תיקון הסדקים, השברים וכל שאר הפגמים באבן עצמה, הוא חלק מעבודתה של חברה הנותנת שירותי חידוש מצבות.

בסיום העבודה, לאחר שהמצבה שופצה וחודשה, יימרח עליה חומר הברקה, שגם ישמור עליה מנזקים עתידיים ויאריך את חייה. בכל אופן, לאחר חידוש המצבה, רצוי לטפח אותה באופן קבוע. תוכלו לעשות זאת בעצמכם, או לשכור שירות אחזקת קברים ומצבות שנעשה אחת לפרק זמן קבוע בתשלום חודשי.

תהליך של שיחזור מצבות על מנת להביאן למצבן הקודם צריך להיעשות בידיים מקצועיות. פעולה פזיזה או בלתי זהירה עלולה לגרום לנזק שיחייב עבודה נוספת, או להחליף חלק מן המצבה. חשוב להפקיד את חידוש הקבר בידיה של חברה אמינה, שתבצע עבודה מקצועית, שתוכיח את עצמה לאורך זמן.

 

חידוש מצבות

 

ישנן חברות אשר עושות חידוש מצבות כאשר מדובר בבלאי או חלילה השחתה של מצבה על ידי גורמים כאלו או אחרים. במקרה הראשון, ישנם כמה גורמים לכך שהמצבה תידרש לחידוש כגון: נזקי מזג האוויר הגורמים לעובש ופטריות, כתמים קשים אשר אינם ניתנים לניקוי, סדקים ותזוזה של אבנים. במקרים קלים איתם תוכלו לתקן, לנקות ולסדר בעצמכם ניחא, אך במקרים קשים יותר מומלץ להיעזר בחברה המתמחה בחידוש או שיפוץ המצבה. יחד עם זאת הדברים תלויים לא פעם בסוג האבן ממנה עשויה המצבה.

דברים שחשוב לדעת על חידוש מצבות

נפתח ונאמר שברוב המקרים של חידוש מצבות מתרכז בחידוש הכיתוב על המצבה. אמנם במקרים של אותיות שקועות אשר נחרטו באבן לרוב לא יזדקקו לחידוש. אולם, ישנן מצבות אשר עליהן אותיות מחוברות לאבן ממתכות כגון ברונזה, עופרת ואפילו זהב אשר זזו, היטשטשו או נפלו לגמרי מהמצבה. ישנן שתי אפשרויות כאשר מדבור בתיקון הכיתוב על המצבה.

· במקרה הראשון ניתן ללטש שכבה דקה של האותיות על מנת להסיר את הלכלוך וצביעתן מחדש שלהן. זאת האפשרות הריאלית ביותר לאותיות החרוטות על האבן ועומקן מאפשר זאת.

· כאשר מדובר באותיות מובלטות לא תהיה ברירה אלא להחליף אותן.

במקרים של נזקי מזק אוויר קשים אשר גרמו לפטרת, עובש וכתמים קשים על האבן, סדקים באבן נצטרך עזרה מקצועית. במקרים של נזקי מזק אוויר בעל המקצוע ילטש את האבן ולאחר מכן ימרח שתי שכבות של ווקס. במקרה השני בהם המצבה נסדקת הסדקים ימולא על ידי סילר – חומר לאיטום. יחד עם זאת, במקרים קשים של שברים או לא עלינו השחתה של לוח המצבה, נצטרך להחליפו אולם גוף המצבה יוכל להישאר במקומו.

לסיכום, במקרים שאחרי חידוש מצבות אנו ממליצים להקפיד לשמר את המצבה, להגיע לבית העלמין מדי פעם ולשטוף אותה, במקרים מסוימים במידה וישנה אפשרות אף לנטוע עץ אשר יצל עליה ויגן עליה מנזקי חום ובעיקרון להיות במעקב. בכך תוכלו לשמר את מצבה לאורך שנים ארוכות.

 

אם זה הזמן לחדש...

חברת 'אדם ואבן' פועלת בתחום כבר למעלה מ – 19 שנים. לחברה כוח אדם איכותי ואנו דוגלים במקצועיות זריזות וכמובן שירות ללא פשרות. פנו אלינו בכל בעיה של נזק למצבה ונדאג שתוך זמן קצר היא תראה כחדשה.

יצירת קשר

השאר/י את פרטיך ונחזור אליך בהקדם האפשרי