מצבות מיוחדות

עבור אלה שאינם מסתפקים במצבה רגילה וסטנדרטית, כיום ניתן לעצב מצבה מיוחדת שמייצגת את אופיו של הנפטר. 

תפקידה הראשון והבסיסי של מצבה - האבן והכיתוב שעליה - הוא לציין את מקום קבורתו של הנפטר. ניתן לעשות זאת גם עם מצבה פשוטה מאוד וסטנדרטית, אך על אף זאת, רבים בוחרים להשקיע מעט יותר בהנצחה של הקרוב שנפטר, ולהעניק לו ולאוהביו מצבה ייחודית, אשר משקפת את אופיו ותחביביו, והיא שונה ובולטת על רקע המצבות הסטנדרטיות הקיימות בבתי העלמין בארץ. מצבות מיוחדות נראות במקומותינו רק לעיתים רחוקות, וניתן לראות כמותן בעיקר בבתי העלמין הפרטיים, שכן בבתי הקברות הציבוריים ישנן הוראות מחמירות יותר בנוגע לנושא עיצוב מצבות האבן ומידותיהן.

בעיצוב המצבה באים לידי ביטוי רגשות, מנהגים, אמונות, מסורות, ערכים ויחסים משפחתיים. עצם היחס בין המקום הפיזי הקטן (המצבה) לרצון למַצות חיים שלמים, מאלץ את המנציח לחשוב היטב על העיצוב שיבחר, על החומר ממנו תיבנה המצבה ועל התוכן שיהיה חקוק עליה. הכל במטרה לסמל בצורה המתאימה ביותר את מהות חייו של הנפטר.

מבנה המצבה הוא בד"כ אלמנט נתון המוכתב על ידי הרשויות. ברוב המקרים ניתן להציב אבן ניצבת ואבן שוכבת בגודל זהה והאבנים מוגבלות בנתוני הגודל שלהן. רוב המצבות עשויות מאבן שַיש מפאת עמידותה לטווח ארוך. האבן היא בצורת מלבן מוארך ועליה נכתבים פרטי הזהות של הנפטר ופרטים ביוגרפיים המוכתבים על פי כללי הטקס והמקום המוגבל, וכן כיתוב חופשי לפי רצון המשפחה.

בעיצוב מצבות מיוחדות ניכר חופש רב יותר, ומשפחת הנפטר יכולה לבחור באבנים מסוגים אחרים, כמו למשל גרניט. זאת ועוד, נעשה פעמים רבות שימוש בסלע טבעי שאיננו מעובד, או שבוחרים לפסל את האבן לכדי דיוקן או חפץ כלשהו הקשור לעברו של המת, ולוותר על הצורה המלבנית שאנו רואים בדרך כלל בבתי הקברות. מצבות ייחודיות אלה מעבירות רגשות עזים, הן מתבלטות מאוד על פני שאר המצבות, והחשוב ביותר – הן מבטאות את הקשר הייחודי של המשפחה עם הקרוב שזה עתה נפטר. עקב ייחודן בביטוי אופי הנפטר, קוראים להן לפעמים רבות "מצבות מדברות" כיוון שהן מספרות על המת יותר מאשר מצבה רגילה.

הכיתוב על המצבות גם הוא חלק מן הייחוד של כל קבר. לכל מילה המשובצת בו ישנו משקל סמנטי נכבד. כיתוב מצבות הינו עניין מרתק ששורשיו בתרבות ובמסורת היהודית. בדרך כלל קיים שימוש בראשי תיבות פ"נ ותנצב"ה, וכן נעשה שילוב של פסוקים מן המקרא. לעומת זאת, על המצבות המיוחדות ניתן למצוא בנוסף לכך גם ציטוטים פחות סטנדרטיים, כמו מילות שירים או פתגמים שהיו בעלי חשיבות בחיי האדם שנפטר.

 

מצבות מיוחדות

 

מצבות מיוחדות הן דרכן של אנשים רבים להנציח את זכר יקיריהם בצורה ייחודית אשר תתאר את דרכו ורוחו של האדם כפי שנרצה שייזכר לעד. מלאכת עיצוב ובניית המצבה תהיה שמורה רק לבעלי מלאכה אשר באמתחתם ניסיון ויידע רבי שנים. כאשר מדובר בזמן קצר, מרגע הזמנת הלקוח ועד גילוי המצבה הכרחי ביותר לעבוד עם חברה בעלת מוניטין ושם טוב אשר תעשה את העבודה בזמן וביעילות המרביים. יחד עם זאת, חשוב לדעת כי עיצוב מיוחד דורש מעצבים מיוחדים. כאלו אשר יש ברשותם מעוף, חזון, איכות יצירתית וכישרון מעשי על מנת להקים מצבה שכזאת.
 

כמה דברים שחשוב לדעת לפני הזמנת מצבות מיוחדות

כמאמר הידוע – "לכל איש יש שם..." כולנו נרצה שלעד יזכרו את קרובינו באופן הייחודי אשר אפיין את חייהם ואת מורשתם. אולם, מרגע קבלת הודעת הפטירה אשר לרוב מגיעה כהפתעה נוצר בלבול כתוצאה מחוסר ידע וניסיון. רבים נוטים לקבל החלטות פזיזות ושגויות אשר עלולות להביא למפח נפש בתהליך הקבורה. אי לכך, מצאנו לנכון להביא בפניכם שלוש עצות שימושיות שבתקווה יקלו עליכם ולו במעט בתהליך הקשה. 
 
1. בראש ובראשונה, על מנת למנוע מפח נפש, וודאו כי לחברה אשר תבחרו להקמת המצבה יש רישיון מטעם 'חברא קדישא'. ללא היתר קבורה שכזה לא ניתן יהיה להביא למנוחות את הנפטר בבית קברות יהודי.
 
2. השוק מוצף בחובבנים ושרלטנים אשר מציעים את מרכולתם במחירים זולים וכך גם נראית העבודה שלהם. כאשר מדובר במלאכת בניית מצבות מיוחדות אנו ממליצים להיכנס לרשת ולעשות מחקר מעמיק. כיום, בעידן הרשתות החברתיות, תוכלו לשאול שאלות, לקבל עצות, לבקש המלצות ולקרוא ביקורות על כל חברה בשוק. כמו כן, כנסו לאתר החברה עצמה וראו את תיק העבודות שלה.
 
3. גם כך בעת קבלת הבשורה המרה נוצר מצב של לחץ נפשי רב, בלבול וצער. אך עם זאת, יש לכם זמן לקבל החלטה מושכלת ולבחור בחברה אשר תבצע את העבודה בזריזות אך זה לא יבוא על חשבון האיכות.
 
לדעת במי לבחור
הבחירה בחברת 'אדם ואבן' לעיצוב מצבה מיוחדת תהיה טבעית לאור העובדה ש – 19 שנות ניסיון ואלפי משפחות אותן ליווינו בתקופה הקשה לא טועים. מייסד ובעלי החברה, רוני קורש, הגיע עם חזון מתוך אובדן אישי ומעולם האומנות כפסל, צייר, מעצב תכשיטים ויוצר אומנות שימושית בחר רוני להביא את הידע והכישרון שלו על מנת לתת מענה לכל משפחה אשר יהיה ייחודי רק לה. אתם מוזמנים לפנות אלינו בכל שאלה ועצה.

יצירת קשר

השאר/י את פרטיך ונחזור אליך בהקדם האפשרי