מצבות שיש

הכירו את הייחוד של מצבות השיש על סוגיו השונים: טורקי, חברון, סרדו, עצמון ועוד.

מצבה פרפר מפוסל זוגיות- מצבה שתי אבנים גליליות מוחלקות גזורות מסלע אחד מצבה- זוגית סוגי אבנים שונים גימורים שונים

מצבות ניתן לבנות מסוגים שונים של אבנים והבחירה בין סוגי הסלעים לעיצוב המצבה נעשית על פי טעם אישי ותוך התחשבות באופיו של החומר. כשמעצבים מצבה, לוקחים בחשבון את מידת הרכות של הסלע אם רוצים לבצע בו חריטה או לחצוב בו דוגמאות. ישנן אבנים קשות יותר, שקשה יותר לסתת, ולעומתן סלעים בעלי מראה רך יותר, שמשתמשים בהם לעיצובים טבעיים יותר.

כאשר משפחת הנפטר מגיעה לשלב בחירת האבן למצבה של יקירן, קיים מבחר גדול של סוגי מצבות- מצבות אבן, גרניט או שיש. משפחות רבות בוחרות במצבות שיש, כיוון שסלע זה הוא בעל מראה מכובד, נקי ויוקרתי מאוד. ניתן לומר שמצבה העשויה שיש היא מצבה קלאסית בעיצובה. מי שביקר בבית קברות הבחין בוודאי בכמות גדולה של מצבות שיש בצורות שונות, ובעיקר לוחות שיש בגוונים ועוביים שונים. הגוונים השונים של השיש במצבות מעידים על סוג שונה של שיש. סוגי השיש השונים הקיימים בארץ ובארצות הקרובות לישראל הם מגוונים והם נקראים בדרך כלל בשם המקום שממנו מקורם.

סוגי האבן הנפוצים לשימוש במצבות שיש הם:

שיש חברון, שיש גלילי, שיש מצפה רמון, שיש עצמון, שיש ברזילאי כחול, שיש מסותת, שיש יפתח, שיש סרדו ושיש טורקי. העיקריים שבהם מפורטים כאן:

שיש טורקי

השיש טורקי הוא אבן קשה יחסית שמגיעה אלינו מן האי מרמרה הנמצא בטורקיה. צבעו של שיש זה הוא בין אפור לתכלת ועליו מעין כתמים או פסים בגוונים אפורים. מצבות משיש טורקי הן חזקות למראה ולמגע, כיוון שזהו חומר גלם יציב מאוד, שקל ללטש ולעבד אותו. מסיבות אלו השימוש בשיש טורקי לבניית מצבות הוא נפוץ בישראל. במקרים רבים ניתן לראות בבתי העלמין מצבות שיש טורקי המשלבות באופן כזה או אחר גם סוגי שיש אחרים או סוגי אבן אחרים. השילוב של כמה סוגי אבן באותה מצבה, או באותה חלקת קבר, נותנת פתח ליצירתיות ומסייעת בעיצוב מצבה שהיא אישית ותואמת את אופיו של הנפטר ואת הדרך המתאימה להנצחת זכרו. מצבות שיש טורקי נחשבות יקרות יותר ממצבות העשויות מחומרים אחרים, אך הן איכותיות ועמידות מאוד ולכן מומלצות למצבות ולחלקות קבר.

שיש חברון

סוג האבן הנפוץ היותר לעיצוב מצבות הוא שיש חברון. שיש זה הוא אבן גירית שצבעה בהיר (לבן או קרם). מצבות משיש חברון הן נפוצות מאוד בבתי עלמין צבאיים, אולי בגלל גווניהן האחידים והמכובדים.

שיש סרדו

שיש סרדו הוא חומר עמיד ויציב במיוחד, אשר מתאים מאוד לשימוש במצבות, כיוון שהוא נשמר היטב לאורך זמן. זהו שיש גרניט שנחשב יחסית זול ולכן הוא פופולרי. צבעו של שיש סרדו הוא אפור-שחור ומראהו מנוקד.

שיש עצמון

מצבות שיש העשויות מאבן עצמון הן מצבות בגוונים של חום בהיר, חרדל, אפור ולבן. אבן זו מקורה בגליל והיא חזקה וצבעה עמיד לאורך שנים.

בעיצוב מצבות שיש ניתן כמובן לשלב גם חריטה או כיתוב מצבות מחומרים שונים. ניתן לשלב את החומרים לכיתוב כך שיתאימו לגוון השיש. במידה ותבחרו בהקמת מצבת שיש להנצחה של יקיריכם, נוכל לעזור לכם לבחור את סוג האבן המתאימה ביותר לטעמכם ודרישותיכם.